czwartek, 31 grudnia 2015

Żakardowy beret na drutach.


Nadszedł koniec 2015r. Nie będę jednak robić żadnych podsumowań, nie będę też robić żadnych postanowień. Będę marzyć..i planować. Wkrótce napiszę szerzej o moich marzeniach, oczywiście tych dziewiarskich. Jednak już dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o jednym z nich, które niedawno się spełniło.. i pokazać ostatnią rzecz skończoną w tym roku.

Od dawna marzyłam o tym, aby nauczyć się żakardu. Długo nie mogłam się do tego zabrać, bo zawsze wydawało mi się, że żakard jest dla mnie za trudny..taki nieosiągalny. Pełna obaw, że to nie może się udać wciąż odkładałam w czasie naukę żakardu.
Zobaczyłam kiedyś beret Makunki na jej blogu (klik), który mi się bardzo spodobał, ale to jeszcze nie był ten moment, kiedy chciałabym się wziąć za podobny projekt. Potem zobaczyłam ten oto filmik o żakardach (klik), który obejrzałam z wielkim zainteresowaniem. Niezwykle ciekawy sposób wykonania żakardu prezentuje Makunka, ale jakże trudny dla mnie laika w tym temacie.
Po drodze obejrzałam jeszcze wiele ciekawych wykonań czapek żakardowych w sieci, a cały czas gdzieś w środku mnie powoli dojrzewała myśl o wykonaniu czegoś podobnego. Ujawniła się nagle..W domowych zapasach włóczkowych znalazłam kolorową nitkę, którą swego czasu kupiłam na coś innego, dokupiłam granatową i nie robiąc żadnych próbek (nie lubię ich robić), ani ćwiczeń, od razu "rzuciłam się na głęboką wodę" i przystąpiłam do dziergania żakardowego beretu. Wzór znalazłam na Raverly, nazywa się Mini-Argyle Beret. Autorką tego projektu jest Angela Sixian Wu. Wzór dostępny jest tutaj(klik).
A teraz zobaczcie moje wykonanie:

Początkowo dzierganie żakardu szło mi bardzo trudno. Najpierw próbowałam prowadzić obie nitki na jednym palcu lewej ręki, ale nitki mi się plątały i szło bardzo powoli. Potem zaczęłam robić tak jak pokazuję Makunka..-jedna nitka na prawej ręce, a druga na lewej. Nie było łatwo, ale z czasem szło coraz szybciej i już nitki się nie plątały.
A teraz zobaczcie jak wygląda czapka z tyłu:


Dane techniczne:
Wzór: Mini-Argyle Beret
Projektantka: Angela Sixian Wu 
Włoczka: Jawoll Superwash i Jawoll Magic Degrade
Druty: 3mm

Nie bójmy się uczyć nowych rzeczy, ponieważ efekty mogą być naprawdę zaskakujące, a nauka może sprawić wiele przyjemności i frajdy.

Życzę Wszystkim dziewiarkom wspaniałych i owocnych udziergów w Nowym 2016 Roku!
A Wszystkim tu zaglądającym szampańskiej zabawy Sylwestrowej!!

8 komentarzy:

 1. Podziwiam! Wspaniały efekt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała praca i kolorystyka cudna, gratuluję. Osobiście jestem na etapie szukania i czytania o tym sposobie dziergania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała praca i kolorystyka cudna, gratuluję. Osobiście jestem na etapie szukania i czytania o tym sposobie dziergania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję. Szczerze polecam ten sposób dziergania żakardu. Z początku jest trudno się przyzwyczaić, ale potem daje znakomite efekty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna!!! Chyba sie na nią skuszę i wcale nie przeszkadza, że ida upały... :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna!!! Chyba sie na nią skuszę i wcale nie przeszkadza, że ida upały... :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...